Reklama

Przepraszam, kto tu rządzi?

Przepraszam, kto tu rządzi?

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Rząd niebawem ogłosi, że niewiele zrobił, bo prawie wszystkie dobre pomysły zablokował prezydent. W dobie, gdy polityką rządzą spece od PR-u, jest to rządowi na rękę. I to dopiero jest prawdziwy kłopot.
N

Niedawny kryzys w stosunkach prezydenta Lecha Kaczyńskiego z rządem Donalda Tuska nie był jedynym przejawem wojny politycznej tych dwóch ośrodków władzy. Był bardziej drastyczny w formie, być może dlatego, że tym razem wiedzieliśmy więcej o kulisach konfliktu, niż wiemy zwykle. Jednak wojna trwa od samego początku tej kohabitacji i stanowi o charakterze obecnej fazy prezydentury Kaczyńskiego. Urząd prezydenta jest w niej jednoznacznie ustawiony jako sojusznik partii opozycyjnej; tak jak w fazie poprzedniej (za rządów PiS-u) był jednoznacznie ustawiony jako sojusznik rządu.

Strategia prezydenta

Od dnia ukonstytuowania się rządu Tuska prezydent Kaczyński traktuje rząd jak przeciwnika politycznego. Kaczyński czyni to bez najmniejszej żenady, jak gdyby nie widział, że wchodzi w rolę sprzeczną z tym, co projektuje dla Prezydenta...

14010

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]