Reklama

Ładowanie...

Przełamać przeznaczenie

03.06.2008
Czyta się kilka minut
Parę miesięcy temu rozmawiałem z hinduską zakonnicą pracującą w Warszawie wśród uchodźców z krajów Dalekiego Wschodu. Z ciekawości zapytałem ją o odbiór polskiego Kościoła.
Z

Zobaczyłem wbite we mnie niespokojne spojrzenie i usłyszałem spokojnie ważone słowa: "Father - powiedziała po angielsku - to bardzo dobry Kościół. Dobry dla ludzi sprawiedliwych. Szkoda, że znajduje mało czasu dla niesprawiedliwych". Ani słowa zachwytu o pełnych świątyniach, gorliwości wiernych, sukcesach nauczania religii w szkole, pochwał procesji i nabożeństw. Wczesną wiosną, zamiast rozkwitnąć radością, skamieniałem ze zdumienia w parku na warszawskim Powiślu.

Może moja rozmówczyni była zbyt surowa. Może patrzyła na inne miejsca w Kościele. Może patrzyła na Polskę przez pryzmat Indii. Może... Gdy jednak czytam o tym, jak Jezus powołał na swojego ucznia celnika Mateusza, biesiadował z grzesznikami, jak szemrano i zrzędzono na niego z tego powodu, to myślę, że ta ciemnoskóra zakonnica chciała mi po prostu otworzyć oczy na Ewangelię. Znajdujemy tam słowa: "...

2963

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]