Reklama

Przejrzysty jak konsultant

Przejrzysty jak konsultant

25.08.2014
Czyta się kilka minut
Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Lekarz specjalista – a jednocześnie konsultant krajowy lub wojewódzki w tej dziedzinie – rekomenduje innym specjalistom lek X.
P

Po jakimś czasie wychodzi na jaw, że był zatrudniony w koncernie farmaceutycznym produkującym ten lek. Sytuacja druga: konsultant – równolegle z pełnioną przez siebie funkcją publiczną – doradza prywatnej firmie w badaniach nad lekiem Y. Później wypowiada się w mediach na temat jego skuteczności.
Podobnych sytuacji może być i jest więcej – to niepozostawiające wątpliwości bądź tylko potencjalne konflikty interesów, w jakie może popaść konsultant medyczny. Uchwalone niedawno prawo – nowelizacja ustawy o konsultantach w służbie zdrowia – ma przed podobnymi sytuacjami nas (i samych lekarzy) ochronić.
Po wejściu w życie ustawy kandydaci na konsultantów i pełniący już tę funkcję będą musieli złożyć oświadczenie. Napiszą w nim m.in., czy są przedstawicielami firm produkujących lub sprzedających leki; czy należą do organów firm doradzających w zakresie refundacji leków; czy...

1774

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]