Reklama

Gwizdek na trwogę

30.07.2016
Czyta się kilka minut
Polacy popierają działania tzw. sygnalistów (z angielska zwanych whistleblowerami), ale sami niechętnie podejmują się takich zadań. Nie wierzą, że prawo ochroni ich przed zemstą pracodawcy.
il. Zygmunt Januszewski
U

Upewnij się, że nikt nie skopiował twojego klucza prywatnego i że używasz silnych haseł. Uwierz mi, że przeciwnik dysponuje algorytmem deszyfrującym rzędu trylionów podstawień na sekundę. Jeśli nośnik, na którym przechowujesz klucz szyfrujący i swoje hasło, zostanie wykradziony, nasza korespondencja stanie się jawna. Uświadom sobie, że te wszystkie kroki nie dają stuprocentowej gwarancji, zapewniając nam tylko niewielką przestrzeń swobody. Kiedy opublikujesz materiały źródłowe, zostanę najprawdopodobniej zdyskredytowany. Nie możesz się wtedy poddać i zaprzestać publikacji tego, co ujawnię. Dziękuję, uważaj na siebie. Citizen Four”.

Tak rozpoczęła się korespondencja najsłynniejszego whistleblowera ostatnich lat, Edwarda Snowdena, z dokumentalistką Laurą Poitras – jej efektem był film „Citizen Four”, zatytułowany od pseudonimu, który początkowo przyjął ten (pośredni)...

19593

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]