Reklama

Ładowanie...

Przedszkole AI

22.12.2017
Czyta się kilka minut
Emmanuel Mogenet, inżynier AI: Dysponujemy systemami, które działają wspaniale, ale nie wiemy jak. Bo uczą się same.
WIKIPEDIA.ORG
B

Biurowiec przylegający do dworca w Zurychu to miejsce, w którym maszyny mają nauczyć się myśleć. Ich nauczycielem ma być Emmanuel Mogenet. 50-letni Francuz pracował wcześniej dla Apple’a, zajmował się efektami specjalnymi, a teraz w europejskim centrum badawczym Google Research ma zmieniać fantastykę w rzeczywistość. Choć z fantastyką nie zawsze mu po drodze, co staje się oczywiste, kiedy próbuję zacząć rozmowę od pytania o film „Blade Runner 2049”.

– Nie widziałem go jeszcze – przyznaje. – Co tam jest?

– Rozumne hologramy, programy z uczuciami. To w takim kierunku idziemy?

– Wszystko jest możliwe przy wystarczająco odległej perspektywie – odpowiada Mogenet. – Ale dzisiaj sztuczna inteligencja budzi ogromne emocje. Czasami oparte na faktach, często na fantastyce.

On sam zajmował się AI jeszcze we wczesnych latach 90., kiedy komputery były po prostu za...

11972

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]