Reklama

Przedmioty

Przedmioty

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Wystawa Roberta Morrisa jest dobrą okazją do postawienia pytania o aktualność minimal artu.
Bez tytułu (Odpady nici), 1968 r. / fot. Piotr Tomczyk
W

W latach 60. Robert Morris (ur. 1931) należał - obok Carla Andre’a, Dana Flavina czy Donalda Judda - do twórców, którzy doprowadzili do kolejnej istotnej redefinicji sztuki. Minimal art zdawał się być odpowiedzią na coraz bardziej popadającą w akademicką rutynę działalność ich poprzedników. Powstały prace skrajnie oszczędne, sprowadzone do najprostszych form. Ich twórcy rozpoczęli proces redukcji dzieła jako przedmiotu artystycznego. Przetarli swymi działaniami drogę konceptualizmowi i innym nurtom.

W łódzkiej galerii ms? przygotowano obszerny przegląd prac amerykańskiego artysty, skupiając się na latach 60. i 70. Wydano także wybór tekstów Morrisa, w tym jego "Uwagi o rzeźbie" z lat 1966-1969 drukowane pierwotnie na łamach "Artforum". W ms? pokazano jego klasyczne, minimalistyczne prace, sprowadzone do najprostszych, geometrycznych kształtów, jak "Dwie...

6573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]