Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Bałka. Ślady

Bałka. Ślady

06.03.2016
Czyta się kilka minut
Mirosławowi Bałce już od dawna należała się poważna retrospektywa jego twórczości. Tymczasem „Nerw. Konstrukcja” w łódzkim ms1 to pierwszy przegląd dzieł wybitnego artysty.
Szkic tuszem, nadpalony podczas pożaru w studiu artysty, 1993 r. Fot. Bartosz Górka / MUZEUM SZTUKI W ŁODZI
W

W galerii ms1 w Łodzi zebrano prace Bałki od lat młodzieńczych po powstałe w ostatnim czasie rzeźby, filmy wideo, rysunki. Przywołano też najważniejsze punkty w jego twórczości: stworzoną w 1986 r. z Mirosławem Filonikiem i Markiem Kijewskim grupę artystyczną Neue Bieremiennost’, wystawę „Good God” w warszawskiej Dziekance z 1990 r. czy – trzy lata późniejszą – prezentację w Polskim Pawilonie podczas Biennale Sztuki w Wenecji.

„Nerw. Konstrukcja” jest jednakprzeglądem przewrotnym. W Łodzi zabrakło prac kluczowych, wręcz ikonicznych. Pominięto nawet „Pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej”, zdumiewającą pracę dyplomową Bałki z 1985 r., znajdującą się obecnie w zbiorach łódzkiego muzeum. Są tu mniej znane, drobniejsze dzieła, często szkice, wreszcie rysunki, które zajmują na wystawie szczególne miejsce. Na obszerniejszą prezentację jego wielkoformatowych prac trzeba zatem poczekać...

9228

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]