Reklama

Zapis

Zapis

24.06.2008
Czyta się kilka minut
"Zapis socjologiczny" Zofii Rydet to jeden z najpotężniejszych cykli w polskiej fotografii. Socjologiczny z nazwy, ale w rzeczywistości uczuciowy, bo nieujarzmiony.
Fotografia autorstwa Zofii Rydet z kolekcji Wojciecha Nowickiego
R

Rydet: mała, złamana wpół kobieta, mówiąca nieco skrzekliwym głosem, dość apodyktyczna. Niewolna od fiksacji, gromadząca przedmioty. Jej koledzy-fotografowie podkreślają: łasa na zaszczyty (tak jakby oni sami nie byli). Na swojej artystycznej drodze - widać to teraz, po wielu latach - ciągle wpadała w jakieś pułapki, popełniała kiksy, błądziła. Teraz łatwiej zapomnieć o tych błądzeniach, bo pod koniec życia stworzyła "Zapis socjologiczny". Wielkie dzieło, które ma wszelkie szanse, by przetrwać.

Kiedy rozpocznie zdjęcia do "Zapisu", będzie miała 68 lat. W ramach tego cyklu stworzy kilkadziesiąt tysięcy zdjęć (sama pisała, że przeszło 30 tys.; nikt nie zna precyzyjnej liczby). Nie wiadomo, jaką postać przyjąłby "Zapis", gdyby Rydet dożyła jego publikacji albo wystawy monograficznej. Nie wiadomo, które zdjęcia by odrzuciła, a które uznała za niezbędne. Części...

14999

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]