Reklama

Przeciwko młodości

Przeciwko młodości

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Wielcy artyści potrafią nas wciągnąć w "transy nonsensu, hipnotyzując malarskością, melodią frazy czy wreszcie czystym szaleństwem. Sieniewicz nie osiąga tej temperatury, bez przerwy asekurując się postmodernistycznym cudzysłowem.
O

Ostatnimi laty polscy pisarze "głównonurtowi" coraz częściej sięgają po motywy rodem z fantastyki. W większości przypadków są to zastosowania bardzo powierzchowne, dające autorowi dodatkowy "bufor bezpieczeństwa" dla opowieści o dzisiejszej Polsce: niby pisze o współczesności, ale w grubych rękawiczkach.

Są wszakże tacy pisarze urodzeni na ziemi realizmu, którzy fantastykę mimo wszystko mają we krwi, jak lubujący się w Dickowskich zapętleniach Jerzy Sosnowski czy Olga Tokarczuk, której język i estetyka "miasta przyszłości-przeszłości" udała się w "Annie In" chyba najlepiej. Trend przybiera na sile i wydaje się, że im autor młodszy, tym naturalniejszy w tych przejściach. Takim pisarzem jest również Mariusz Sieniewicz: on do swojej metody fantastycznej karykatury dorastał powoli, utwór za utworem, stopniowo eskalując groteskę i absurd.

W...

6866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]