Reklama

Ładowanie...

Nasza plemienna hipochondria

15.11.2015
Czyta się kilka minut
Mariusz Sieniewicz, pisarz: Czy istnieje na świecie bardziej zbolały naród? Choroba jest naszym totemem, a historia dziejami kolejnych zawałów i reanimacji.
Fot. Przemysław Skrzydło / WINGPRESS / DLA „TP”
M

MARIUSZ SEPIOŁO: Jak Pan się dzisiaj czuje?
MARIUSZ SIENIEWICZ: Niebezpiecznie dobrze, co już samo w sobie powinno być wystarczającym powodem do niepokoju i wyrażenia go jakąś literacką frazą [śmiech]. Ale czynić to trzeba ostrożnie, bo choroba to dzisiaj obciach i jeszcze jeden obszar wykluczenia. Jednak ci, którzy nie boją się ujawniać swoich dolegliwości, wykonują prawdziwie kontrkulturowy gest, proszę pana.

Teresa Torańska powiedziała przed śmiercią, że należy do pokolenia, dla którego choroba to wstyd.
A śmierć to niby skandal, tak? Podejrzewam, że „choroba” w jej pokoleniu stała na przeszkodzie innym i o wiele większym wyzwaniom człowieka niż jego narcyzm. Dzisiaj wstyd się potęguje ze względu na naszą egotyczną, narcystyczną naturę, która jest wsobna i chce być wyłącznie obiektem adoracji. Trudno...

14305

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]