Reklama

Ładowanie...

Protest przeciw ustnej maturze: Czujemy się jak króliki doświadczalne

Protest przeciw ustnej maturze: Czujemy się jak króliki doświadczalne

19.09.2022
Czyta się kilka minut
Jesteśmy przerażeni i czujemy się potraktowani niesprawiedliwie w porównaniu do poprzednich roczników – napisali w petycji do resortu edukacji przyszłoroczni maturzyści.
Minister edukacji Przemysław Czarnek / Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
B

Będą zdawali egzaminy ustne, wcześniej trzykrotnie zawieszone w czasie pandemii.

W liście podpisanym przez ponad 40 tys. osób opowiadają, że do szkoły chodzili tylko pół roku, by kolejne półtora spędzić częściowo na nauczaniu zdalnym. „Czujemy się jak króliki doświadczalne” – piszą, zaznaczając, że przywrócenie ustnej matury było dla nich zaskoczeniem, i nie będą mogli się do niej dobrze przygotować.

Ustne egzaminy, choć nie mają znaczenia w rekrutacji na studia, są ważne: kształtują kluczowe umiejętności, determinują też sposób pracy na lekcji (np. ćwiczenie mówienia na zajęciach z języka obcego). Tylko czy trzeba je przywracać, gdy do egzaminu podchodzi najbardziej przeczołgany przez pandemię rocznik?        ©π PW


https://www.tygodnikpowszechny.pl/polska-szkola-6502

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...
Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Króliki maturalne”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]