Reklama

Prorok po przejściach

10.06.2008
Czyta się kilka minut
Nie lękaj się, bo ja jestem z tobą; nie trwóż się, bo ja jestem twoim Bogiem. Umacniam cię i wspomagam… Nie bój się, robaczku Jakubie, nieboraku Izraelu! Iz 41, 10, 14
J

Język proroka Izajasza, jak rzadko kiedy, stawał się czuły i wręcz liryczny, gdy Jakub-Izrael, symbolizujący naród wybrany na wygnaniu w Babilonii, przeżywał wątpliwości, czy Bóg nie zapomniał o swych wybranych. W zagrożeniu beznadzieją, na wirażach historii, prorok czuje się odpowiedzialny za swój lud i przemawia językiem kojących metafor, zapowiadając przemianę "wyschniętej ziemi w wodotryski" (Iz 41, 18).

Tamten język nie znajduje wielu kontynuatorów u naszych współczesnych mówców. Obecną generację "robaczków" usiłuje się raczej gromić. Na miejscu tych, którym prorok głęboko współczuł, pojawili się wrogowie ludu, fałszywe autorytety, działacze niesłusznych partii, ludzie z układów, członkowie korporacji, specjaliści od zamiatania pod dywan...

Co nam zostało z wrażliwości Izajasza? Można by pytać, skąd w naszym pokoleniu te niepokojące...

1518

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]