Reklama

Prezent od życia

Prezent od życia

08.04.2014
Czyta się kilka minut
Mikołaj Łoziński, pisarz: Rodzice mówili, że oceny w szkole nie są ważne, że wystarczy przechodzić z klasy do klasy. Miałem więcej szczęścia niż koleżanka, której rodzice płacili za dobre oceny i każdy zrzucony kilogram.
Fot. Grażyna Makara
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Jakie masz pierwsze skojarzenie ze słowem „prezent”?
MIKOŁAJ ŁOZIŃSKI: Dzieciństwo. Czas największych emocji związanych z prezentami. I zima – bo Wigilia plus moje urodziny w lutym. Pamiętam buty Nike’a, które przed 1989 r. tata przywiózł mi z Francji. On tam wtedy mieszkał, ja z mamą – w Warszawie. Skórzane, śnieżnobiałe, z drobnymi żółto-niebieskimi elementami. Piękne.
Założyłeś je od razu?
Parę razy założyłem tylko, żeby pochodzić po mieszkaniu. Wstydziłem się wyjść w nich na podwórko. Wstydziłem się chodzić w czymś, czego inni nie mają. Ojciec raz na jakiś czas podpytywał o te buty, a ja mówiłem, że trochę używam, ale nie za dużo, bo nie chcę zniszczyć, pobrudzić. Potem przyszedł rok ’89, podróby Nike’a można było kupić w szczękach pod Pałacem Kultury, cała moja klasa je nosiła. Na mnie moje...

15050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]