Reklama

Prewencyjna pacyfikacja

Prewencyjna pacyfikacja

24.11.2006
Czyta się kilka minut
Na Białorusi nasilają się represje wobec opozycji, a jednocześnie w decydującą fazę wchodzą negocjacje Mińsk-Moskwa o dostawach rosyjskich surowców w 2007 r. Łukaszenka liczy się z pogorszeniem relacji z Rosją, co może wywołać kryzys gospodarczy i protesty. Dlatego już teraz chce spacyfikować nastroje.
1

1 listopada na 1,5 roku więzienia skazany został Żmicier Daszkiewicz, lider Młodego Frontu, młodzieżowej organizacji politycznej. To piąta osoba skazana na mocy nowego artykułu kodeksu karnego, przewidującego więzienie za "działalność w niezarejestrowanej organizacji". Przed nim na kary od 6 miesięcy do 2,5 roku skazano członków organizacji "Partnerstwo", zajmującej się monitoringiem wyborów prezydenckich. Wcześniej, 24 października, sąd ogłosił wyrok na Jekaterinę Sadowską, 60-letnią działaczkę społeczną z Homla: za napisanie listu, w którym domagała się zbadania zdrowia psychicznego Aleksandra Łukaszenki, spędzi 2 lata w kolonii karnej.

To nie koniec: władze próbowały doprowadzić do rozwiązania Partii Komunistów Białorusi, jednej z największych partii opozycyjnych. Represje dotknęły też organizacje religijne, czego przykładem dążenie do odebrania świątyni...

8243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]