Reklama

Ładowanie...

Prewencyjna pacyfikacja

24.11.2006
Czyta się kilka minut
Na Białorusi nasilają się represje wobec opozycji, a jednocześnie w decydującą fazę wchodzą negocjacje Mińsk-Moskwa o dostawach rosyjskich surowców w 2007 r. Łukaszenka liczy się z pogorszeniem relacji z Rosją, co może wywołać kryzys gospodarczy i protesty. Dlatego już teraz chce spacyfikować nastroje.
1

1 listopada na 1,5 roku więzienia skazany został Żmicier Daszkiewicz, lider Młodego Frontu, młodzieżowej organizacji politycznej. To piąta osoba skazana na mocy nowego artykułu kodeksu karnego, przewidującego więzienie za "działalność w niezarejestrowanej organizacji". Przed nim na kary od 6 miesięcy do 2,5 roku skazano członków organizacji "Partnerstwo", zajmującej się monitoringiem wyborów prezydenckich. Wcześniej, 24 października, sąd ogłosił wyrok na Jekaterinę Sadowską, 60-letnią działaczkę społeczną z Homla: za napisanie listu, w którym domagała się zbadania zdrowia psychicznego Aleksandra Łukaszenki, spędzi 2 lata w kolonii karnej.

To nie koniec: władze próbowały doprowadzić do rozwiązania Partii Komunistów Białorusi, jednej z największych partii opozycyjnych. Represje dotknęły też organizacje religijne, czego przykładem dążenie do odebrania świątyni...

8243

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]