Reklama

Gry na granicach

Gry na granicach

22.11.2021
Czyta się kilka minut
O co chodzi dziś Łukaszence i Putinowi? Najkrótsza odpowiedź brzmi: o to samo co wcześniej. Kreml chce odzyskać kontrolę nad Ukrainą, a Mińsk chce wymusić złagodzenie sankcji.
Irakijczycy i iraccy Kurdowie, którzy zdecydowali się wrócić z Białorusi do swojego kraju, wchodzą na pokład samolotu przysłanego po nich przez iracki rząd. Lotnisko w Mińsku, 18 listopada 2021 r. / fot. JAN HETFLEISCH / GETTY IMAGES
Z

Zbyt wcześnie jest, aby podsumowywać trwający już od pół roku kryzys na granicy unijno-białoruskiej. Spróbujmy jednak przynajmniej opisać i ocenić jego obecny stan, a także szerszy kontekst.

Szczególnie że w ciągu ostatnich dwóch tygodni doszło tu do pewnych ważnych zwrotów.

Coraz większy problem dla Mińska

Nigdzie na świecie nie ma całkowicie szczelnych granic. Jednak przerzucenie przez Polskę nad granicę z Białorusią dodatkowych sił przyczyniło się do znaczącego spadku liczby nielegalnych jej przekroczeń. Obecnie ponad 20 tys. żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji stacjonuje w rejonie granicy polsko-białoruskiej.

Skuteczniejsza jej ochrona wymusiła zmianę taktyki przez reżim Alaksandra...

12366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Pozytywne natomiast jest to, że być może udało się nie dopuścić do śmierci wielu osób," Tak, to jest bardzo pozytywne działanie, bo każde " nie stracone" życie ludzkie jest bezcenne. Nie zapominajmy, że udało się także zyskać trochę czasu (wcześniej bezpowrotnie zmarnowanego) na działania profilaktyczne w krajach, z których pochodzą migranci - informacyjne i zniechęcające do podejmowania tego rodzaju nielegalnych prób migracyjnych w tym obszarze, przynajmniej w śmiertelnie niebezpiecznym okresie zimowym. A także na umożliwienie przynajmniej części z nich powrotu do swojego kraju (co się już zaczyna dziać). Trochę też popsuje wizerunek Łukaszenki, jako tego, który okłamał i wciągnął tych ludzi w śmiertelną dla wielu pułapkę. Także ważne jest to, że wielu ludzi dobrej woli celująco zdało egzamin z człowieczeństwa w czasie tej próby (mieszkańcy przygranicznych terenów, wolontariusze, medycy, wielu mundurowych). No i obnażyło wiele niestety bylejakości w działaniach organów i służb państwowych, co samo w sobie nie jest pozytywne, ale może stanie się zadatkiem uświadomienia społecznego i potrzeby zmiany w tym zakresie. A skoro znamy odpowiedź na pytanie o co chodzi Łukaszence i Putinowi to wiemy także jak negocjować. Ważne, żeby negocjować, a nie strzelać fochów ... I w ogóle "brzydzić się" rozmową z nimi! :( Inna sprawa, że oni też nie z każdym rozmawiać będą.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]