Reklama

Prawo jako kamień

Prawo jako kamień

10.04.2017
Czyta się kilka minut
Zamykając pod koniec zeszłego roku Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, papież Franciszek sięgnął po komentarz św. Augustyna do ewangelicznej perykopy o kobiecie schwytanej na cudzołóstwie (J 8, 1-11).
T

To właśnie z tego komentarza zaczerpnął tytuł swojego Listu Apostolskiego „Misericordia et misera” (u Augustyna czytamy: „relicti sunt duo: Misericordia et misera”, tzn. „zostało ich dwoje: Miłosierdzie i nieszczęsna/nędzna”).

Ów komentarz Augustyna jest rzeczywiście inspirujący i aktualny – również w naszym Kościele: tu i teraz. Pierwszym kluczem do całości Augustyńskiego komentarza nie jest miłosierdzie, lecz idea prawa. Wielki Ojciec Kościoła zwraca uwagę na (aktualny) kontekst omawianej perykopy. Chwilę wcześniej u Jana (zob. J 7, 45-52) ma miejsce rozmowa starszych i faryzeuszy z żołnierzami wysłanymi przez nich, by pojmali Jezusa. Nie uczynili tego jednak; co więcej, wrócili pod wielkim wrażeniem Jego nauczania („Nikt jeszcze nie przemawiał tak, jak ten człowiek”). Faryzeusze, udzieliwszy im najpierw ostrej reprymendy, potępiają następnie także...

3139

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]