Prawdziwa herezja
Prawdziwa herezja

Modlitwy o jedność zarządził już Leon XIII (w 1897 r.). Trwały dziewięć dni po uroczystości Wniebowstąpienia. Pius X przeniósł je (w 1910 r.) na styczeń (8–25) i tak zostało do dzisiaj. W Polsce wzbogacono je (w 2001 r.) o Dzień Islamu 26 stycznia i (w 2007 r.) o Dzień Judaizmu 7 stycznia.
Po Soborze wielu ludzi było zafascynowanych wizją rychłego zjednoczenia chrześcijan. Dziś emocje opadły. Organizatorzy tegorocznego Tygodnia ubolewali, że uczestniczy w nim „jedynie doskonale sobie znane grono tych samych ludzi, głównie starszych lub w średnim wieku”. To wielka szkoda. Może coś się zmieni, bo przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP, bp Krzysztof Nitkiewicz, myśli o sposobach poprawienia tej sytuacji z pomocą braci z Taizé.
Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan służą, jak napisał ks. Hryniewicz „oswajaniu inności (...) nie po to, aby pochwycić innego i zawładnąć nim,...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
ein Glauben ein Religion, ein Papst ?