Reklama

Praca w ogrodzie

Praca w ogrodzie

12.09.2006
Czyta się kilka minut
Praca w ogrodzie jest - wbrew pozorom - przyjemnością całoroczną. Zaczyna się już w styczniu, kiedy trzeba zamawiać nasiona, jeżeli chce się mieć odpowiednie, a kończy późną jesienią, kiedy trzeba okrywać wszystko, co się da (zwłaszcza w Polsce wschodniej i północnej). Może tylko grudzień jest wolny.
P

Przyjemność, jaką czerpiemy z pracy w ogrodzie, ma wieloraki charakter. Jej część to wspólne planowanie, gdzie co ma rosnąć. Część to ciężka harówka w zimnej szklarni, gdzie siejemy nasiona, które po wykiełkowaniu i osiągnięciu odpowiedniego stanu trzeba przepikować, żeby w kwietniu i maju wsadzić rośliny do gruntu. Część to wyszukiwanie w rozmaitych, teraz w Polsce bardzo licznych miejscach, roślin (najczęściej bylin) trudnych do zdobycia. Część wreszcie to cieszenie się widokiem ogrodu w lecie, kiedy rezultaty naszych całorocznych wysiłków widać w pełnej krasie.

Praca w ogrodzie ma jednak to do siebie, że bardzo wielu czynników nie da się przewidzieć. Nieoczekiwanie jedne rośliny udają się w danym roku, a w następnym udają się inne. Zależy to głównie od słońca i temperatur, a na to nie mamy wpływu. Jednak chętnie godzimy się na te wyroki losu, bo w ten...

3723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]