Reklama

Praca jest boska

31.08.2014
Czyta się kilka minut
Po wakacyjnym odpoczynku nastał czas powrotu do codziennych obowiązków. Jaki jest jego sens, jak go przeżyć?
Fot. Donald Chan / REUTERS / FORUM
K

Któż z nas nie zna słów z Księgi Rodzaju: „A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął” (Rdz 2, 2). W tradycji biblijnej odpoczynek szabatu jest świętowaniem tego właśnie odpoczynku Boga. Każdy wypoczynek ma zaś w coś z odpoczynku szabatowego.
Trafnie zauważa jednak Kohelet: „Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem” (Koh 3, 1). Jest więc czas wyjazdu na urlop i czas powrotu do codzienności. Jest czas odpoczynku i pracy. Jaki jest sens tego drugiego?
Jak będzie? Nie wiadomo
Pierwszą wskazówkę można odnaleźć w zaskakującej odpowiedzi Jezusa na zarzuty, iż uzdrawia w szabat, łamiąc rytualny odpoczynek tego dnia: „Mój Ojciec wciąż działa, i Ja działam” (J 5, 17). Tak naprawdę świat jeszcze nie jest skończony. Dzieło stwarzania trwa....

4390

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]