Reklama

„Pozwólcie mi odejść"

„Pozwólcie mi odejść"

04.10.2007
Czyta się kilka minut
2 kwietnia 2005 r. nieco przed godziną 22.00 abp Leonardo Sandri powiedział do stu tysięcy zgromadzonych na placu św. Piotra: "Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Świadectwo zgonu, wystawione przez dr. Renato Buzzonettiego, określało jako przyczynę śmierci "wstrząs septyczny i nieodwracalną zapaść sercowo-naczyniową.
J

Jan Paweł II cierpiał też na chorobę Parkinsona, a jego stan pogarszała niewydolność oddechowa, niezłośliwy przerost prostaty oraz zaburzenia pracy serca, powodujące nadciśnienie i niedokrwienie. Lekarz zaznaczył, że śmierć stwierdzono po 20 minutach badania za pomocą elektrokardiogramu. Papież zmarł o 21.37.

Odchodzenie

Stan zdrowia Jana Pawła II, osłabionego przez nasilającą się od zamachu w 1981 r. chorobę Parkinsona, zaczął się gwałtownie pogarszać na początku 2005 r. W niedzielę 30 stycznia Papież zapadł na grypę, połączoną z katarem i zapaleniem gardła. Nie był w stanie przełykać spływającej do gardła flegmy, co w poniedziałek rano spowodowało poważne problemy z oddychaniem. Jeszcze tego samego dnia został przeniesiony do kliniki Gemelli - jak donosiły media, jego opór przełamał abp Dziwisz. Zastosowane leki pomogły, a...

9419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]