Reklama

„Pozwólcie mi odejść"

„Pozwólcie mi odejść"

04.10.2007
Czyta się kilka minut
2 kwietnia 2005 r. nieco przed godziną 22.00 abp Leonardo Sandri powiedział do stu tysięcy zgromadzonych na placu św. Piotra: "Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Świadectwo zgonu, wystawione przez dr. Renato Buzzonettiego, określało jako przyczynę śmierci "wstrząs septyczny i nieodwracalną zapaść sercowo-naczyniową.
J

Jan Paweł II cierpiał też na chorobę Parkinsona, a jego stan pogarszała niewydolność oddechowa, niezłośliwy przerost prostaty oraz zaburzenia pracy serca, powodujące nadciśnienie i niedokrwienie. Lekarz zaznaczył, że śmierć stwierdzono po 20 minutach badania za pomocą elektrokardiogramu. Papież zmarł o 21.37.

Odchodzenie

Stan zdrowia Jana Pawła II, osłabionego przez nasilającą się od zamachu w 1981 r. chorobę Parkinsona, zaczął się gwałtownie pogarszać na początku 2005 r. W niedzielę 30 stycznia Papież zapadł na grypę, połączoną z katarem i zapaleniem gardła. Nie był w stanie przełykać spływającej do gardła flegmy, co w poniedziałek rano spowodowało poważne problemy z oddychaniem. Jeszcze tego samego dnia został przeniesiony do kliniki Gemelli - jak donosiły media, jego opór przełamał abp Dziwisz. Zastosowane leki pomogły, a...

9419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]