Reklama

Późny Gierek

Późny Gierek

10.05.2021
Czyta się kilka minut
Tytuł jest w znacznym stopniu umowny. Mamy bowiem do czynienia z zagadką: czy w istocie to, co jest, to już późny Gierek, czy jeszcze wczesny? A może wręcz środkowy?
Z

Zanim jednak spróbujemy odpowiedzieć na to frapujące pytanie dotyczące – mocno to zaznaczmy – teraźniejszości, musimy przygotować sobie grunt, tzn. przekopać zagon, który mamy przed oczyma.

Rządy Edwarda Gierka to od lat żywy problem i spór w Polsce palący i aktualny. Jest on bezustannie od ponad trzydziestu lat obecny w agendach polityków, jest tematem prac piśmiennych oraz rozważań w kanałach audio i wideo. Powiedzmy wprost, że gierkowszczyzna jest też solidnym fundamentem sentymentów, czyli opowiadań z mchu i paproci, w których jesteśmy oczywiście samotnym liderem w skali planety. W tych sentymentach wychowały się ze dwa pokolenia oraz, co chyba ciekawsze, jest ona – gierkowszczyzna – planem na przyszłość. Nie brzmi to dobrze z różnych powodów, ale jest za to śmieszne, a to już walor. Ktoś rozsądny musi się tą koncepcją i marzeniem zdziwić, i wcale nie musi to być liberał...

3811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Za Gierka uurodzil sie mój syn. W sklepach bylo pod dostatkiem ciuszkow dla maluchów. Paskudne i tandetne, ale zdrowe, bawełniane. No i jako "mlode małzenstwo" otrzymalismy kredyt na "urzadzenie sie". Kupilam wówczas pralke automatyczna, których nie bylo dla normalnych ludzi:))) Pieniadze tracily na wartosci, wiec w ostatniej fazie raty, które trzeba było spłacić, były wrecz symboliczne. Mimo niewatpliwych korzysci materialnych (tak jak dziś mimo 13-ek, 14-ek i innych -nastek dla seniorów) nienawidziłam knajackiego rezymu z całej duszy. A polskie spoleczenstwo bylo durne wielbiac Gierka tak samo, jak durne jest dziś wielbiac PiS.

na długo tej durnoty nie stało, a skończyło się z przytupem - i z tym dzisiejszym 'wielbieniem PiS' to Sz. P. uważam uległa jakimś mitom, wszak ledwie 1/3 ciemnego ludu popiera tę partię złodziei i oszustów, 2/3 jest przeciw - z ciuszkami to też Sz. P. trochę ubarwia i fantazjuje, może w dużych DT w wielkich miastach, u nas na Śląsku Cieszyńskim przemyt z Czechosłowacji ratował niemowlaków, a system kartkowy obowiązywał przez większość rządów EG - z pralką ciekawa sprawa, była Pani szczęśliwa [ja podobnie zresztą..;)] kiedy udało się ją zdobyć - dziś sytuacja nie-do-pomyślenia, a doskonale pokazuje co to jest 'szczęście' i jak niewiele mu potrzeba

.

czysta gomulsczyzna

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]