Reklama

Ładowanie...

Późny Gierek

10.05.2021
Czyta się kilka minut
Tytuł jest w znacznym stopniu umowny. Mamy bowiem do czynienia z zagadką: czy w istocie to, co jest, to już późny Gierek, czy jeszcze wczesny? A może wręcz środkowy?
Z

Zanim jednak spróbujemy odpowiedzieć na to frapujące pytanie dotyczące – mocno to zaznaczmy – teraźniejszości, musimy przygotować sobie grunt, tzn. przekopać zagon, który mamy przed oczyma.

Rządy Edwarda Gierka to od lat żywy problem i spór w Polsce palący i aktualny. Jest on bezustannie od ponad trzydziestu lat obecny w agendach polityków, jest tematem prac piśmiennych oraz rozważań w kanałach audio i wideo. Powiedzmy wprost, że gierkowszczyzna jest też solidnym fundamentem sentymentów, czyli opowiadań z mchu i paproci, w których jesteśmy oczywiście samotnym liderem w skali planety. W tych sentymentach wychowały się ze dwa pokolenia oraz, co chyba ciekawsze, jest ona – gierkowszczyzna – planem na przyszłość. Nie brzmi to dobrze z różnych powodów, ale jest za to śmieszne, a to już walor. Ktoś rozsądny musi się tą koncepcją i marzeniem zdziwić, i wcale nie musi to być liberał...

3811

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]