Powrót do przyszłości

Nic nie nadaje się lepiej do straszenia niż przyszłość. | Zbudowana na lęku motywuje do okopywania się, a nie do budowy lepszego jutra. Potrzebujemy przyszłości innej: takiej, która zależy od nas.

Reklama

Ładowanie...

Powrót do przyszłości

11.03.2020
Czyta się kilka minut
Nic nie nadaje się lepiej do straszenia niż przyszłość. | Zbudowana na lęku motywuje do okopywania się, a nie do budowy lepszego jutra. Potrzebujemy przyszłości innej: takiej, która zależy od nas.
Graffiti w centrum Reykjavíku, Islandia, luty 2013 r. / FOT. STOYAN NENOV / REUTERS / FORUM
Graffiti w centrum Reykjavíku, Islandia, luty 2013 r. / FOT. STOYAN NENOV / REUTERS / FORUM
J

Jakiej przyszłości potrzebujemy? Problem można sprowadzić do zagadki kryminalnej. Chcemy się dowiedzieć, kto zabił. Chociaż właściwie nie! Chcemy się dowiedzieć, jak najskuteczniej dowiedzieć się, kto zabił.

Badania. Czteroosobowe grupy ochotników rozwiązywały zagadki kryminalne. Ich zadaniem było wspólne odkrycie mordercy. Sekret polegał jednak na tym, że – niczym w dobrym kryminale – w niektórych grupach czaił się obcy. Przed przystąpieniem do właściwego eksperymentu badaczki starannie oceniły więzy społeczne i podobieństwo opinii pomiędzy uczestnikami.

Następnie podzieliły ich na grupy w nieprzypadkowy sposób. W niektórych zespołach wszystkie cztery osoby znały się, lubiły i podzielały podobne opinie. W innych do trójki dobrych znajomych dodawano outsidera maksymalnie odróżniającego się od grupy. Co się okazało? Otóż grupy z outsiderem w składzie poradziły sobie z...

23200

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]