Reklama

Ładowanie...

Powróceni

14.01.2009
Czyta się kilka minut
Wydarzenia w Strefie Gazy prowokują do pytania, czy modlitwa "o pokój dla Jerozolimy" nigdy nie bedzie wysłuchana. Przedziwna jest historia narodu istniejacego bez własnego państwa przez 20 wieków. Kim są ci Żydzi i skąd się wzięli w Palestynie?
W

W XVIII w. p.n.e. aramejskie plemię Izraelitów, pod wodzą charyzmatycznego Abrahama, przybywa do ucywilizowanej krainy Kanaan i spokojnie się tam instaluje. Potem wędruje do Egiptu. Kiedy z nastaniem XVIII dynastii Egipt stał się dla niego domem niewoli, uchodzi. Prowadzi je Mojżesz. Ziemię Obiecaną Izraelici zdobywają, walcząc krwawo z lokalnymi władcami, a zdobytej muszą nieustannie bronić.

Przeżyli podziały, deportację w 721 r. p.n.e., potem drugą, zwaną niewolą babilońską w 587 r. p.n.e. Gdy w 539 r. perski król Cyrus pozwolił im wrócić, odbudowali miasta i świątynię. W 320 r. p.n.e. zaczęła się grecka okupacja, której kres przyniosło powstanie Machabeuszy. Nastąpiło 135 lat rozkwitu, do wkroczenia Rzymian w 36 r. p.n.e. Nieudane rewolty ściągnęły ostateczną klęskę. Masakry i deportacje...

W Palestynie pozostały niedobitki Żydów. Nawrócony...

4403

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]