Reklama

Bóg nikogo nie krzywdzi

Bóg nikogo nie krzywdzi

18.04.2004
Czyta się kilka minut
W historii Kościoła zdarzały się przypadki podkreślania wyższości dziewictwa nad małżeństwem z powodu negatywnej oceny życia płciowego. Upomnienia Urzędu Nauczycielskiego, aby pochwała dziewictwa nie wynikała z pomniejszania godności małżeństwa, przesądzają jednak, że nauka o wyższości dziewictwa ma swoje źródło gdzie indziej.

“Tygodnik" poruszył temat wyższości dziewictwa w trzech tekstach. Artur Sporniak odnosi się właściwie tylko do problemu języka, który zdaje się deprecjonować wartość małżeństwa. Wydaje się jednak, że jego zastrzeżenia mają źródło w niewłaściwym interpretowaniu pewnych terminów czy zwrotów. Kiedy bowiem mówimy, że czystość praktykowana przez osoby konsekrowane jest “pełna" i “doskonała" albo że dzięki “niepodzielności serca", jaką za sobą pociąga, pozwala ukochać Boga z “całego serca", nie chcemy przez to powiedzieć, że czystość małżonków jest niepełna i niedoskonała ani tym bardziej, że małżonkowie nie są w stanie ukochać Boga całym sercem. Chodzi tylko o to, że w przypadku osób żyjących w dziewictwie wymagania co do czystości są większe, a umiłowanie Boga całym sercem - łatwiejsze, bo wolne od kłopotów, z jakimi borykają się małżonkowie.

Ks. Tadeusz Dzidek...

8561

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]