Reklama

Potomkowie bojaźliwych

Potomkowie bojaźliwych

13.06.2004
Czyta się kilka minut
W pełnej lęku reakcji apostołów dźwięczy echo wyrzutu skierowanego w stronę samego Jezusa: “nic Cię nie obchodzi, że giniemy?" Wydaje się im, że wszystko już jest stracone i nie można żywić złudzeń co do ostatecznego losu. Jezus tymczasem uświadamia im, że ich bojaźliwe reakcje bynajmniej nie są wyrazem apostolskiego zatroskania, lecz tylko wyrażają osobisty brak wiary. Zamiast drżeć i krzyczeć, powinni postawić sobie podstawowe pytanie, czym jest dla nich wiara w Boga.
S

Sytuacja z łodzią na wzburzonym jeziorze powtarza się przez wieki. Tak często w reakcjach naznaczonych bojaźnią widać jedynie grozę rozszalałych burz, śmiertelne zagrożenia, najwyższy niepokój, pesymistyczne prognozy. Bóg milczy, jak gdyby zasnął, całkowicie obojętny na nasz dramat; znikąd nie widać ratunku. Pesymistyczne “giniemy" zdaje się wtedy wyrażać zarówno gorzką prawdę o życiu, jak i ocenę nadchodzących zdarzeń. Paniczny lęk łatwo wówczas przedstawiać jako cnotę, zapominając, że Chrystus jest silniejszy od wszelkich burz i lęków. Bojaźliwym panikarzom, którzy - występując w roli obrońców Kościoła - usiłują besztać nawet samego Jezusa, powtarza On pełną pokoju i zadumy ocenę: Jakże Wam brak wiary.

774

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]