Reklama

Ładowanie...

Poszukiwacze zaginionej arki

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Nie ma większego sensu dzielenie poetów na wierzących i niewierzących. Być może każdy poeta intuicyjnie wierzy w coś, co stoi ponad tekstem i światem, w coś, co każdą z tych rzeczywistości ostatecznie warunkuje.
W

Wydaje mi się, że w młodej poezji obserwuje się silne nasycenie tekstów problematyką religijną, jakby problem wiary i niewiary stał się ważny dla podmiotu i rzutował na sposób kreowania świata przedstawionego.

Zerkanie w stronę transcendencji

Nie twierdzę, że oto doszło do głosu pokolenie byłych ministrantów i uczestników grup oazowych, zwracam tylko uwagę, że patos i religijna duchowość znowu stały się istotnymi problemami poetyckimi. Szczególnie wyraziście widać to na “ateistycznym" tle poezji poprzedników, wśród których jedynie twórczość Krzysztofa Koehlera i Wojciecha Wencla w oczywisty sposób nawiązywała do chrześcijańskiego etosu, na nim opierając kształty przedstawionego świata.

Inni poeci wyraźnie stronili od tego typu tematów, umieszczając bohaterów w przestrzeni pozbawionej sacrum. Drwina i ironia,...

9843

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]