Reklama

Poszukiwacze zaginionej arki

Poszukiwacze zaginionej arki

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Nie ma większego sensu dzielenie poetów na wierzących i niewierzących. Być może każdy poeta intuicyjnie wierzy w coś, co stoi ponad tekstem i światem, w coś, co każdą z tych rzeczywistości ostatecznie warunkuje.
W

Wydaje mi się, że w młodej poezji obserwuje się silne nasycenie tekstów problematyką religijną, jakby problem wiary i niewiary stał się ważny dla podmiotu i rzutował na sposób kreowania świata przedstawionego.

Zerkanie w stronę transcendencji

Nie twierdzę, że oto doszło do głosu pokolenie byłych ministrantów i uczestników grup oazowych, zwracam tylko uwagę, że patos i religijna duchowość znowu stały się istotnymi problemami poetyckimi. Szczególnie wyraziście widać to na “ateistycznym" tle poezji poprzedników, wśród których jedynie twórczość Krzysztofa Koehlera i Wojciecha Wencla w oczywisty sposób nawiązywała do chrześcijańskiego etosu, na nim opierając kształty przedstawionego świata.

Inni poeci wyraźnie stronili od tego typu tematów, umieszczając bohaterów w przestrzeni pozbawionej sacrum. Drwina i ironia,...

9843

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]