Reklama

Bezczelność poezji

Bezczelność poezji

16.07.2008
Czyta się kilka minut
Dwadzieścia lat obecności Jaworskiego, współkreowanie wyrazistego pokoleniowego głosu jest dla wielu oczywistością. Warto jednak tej oczywistości przyjrzeć się po latach. Być może próba odpowiedzi na pytanie, co zostało z "bruLionowej świetności, sytuuje się w pobliżu najnowszych dyskusji o statusie poezji i przemianach jej głosu.
/rys. Mateusz Kaniewski
O

Ostatni tomik Krzysztofa Jaworskiego zirytował mnie do tego stopnia, że uznałem go za nieudany happening liryczny. Na szczęście "Dusze monet" nie znalazły się we właśnie wydanym wyborze utworów tego autora, zatytułowanym "Drażniące przyjemności", i nic nie zakłóca mi odbioru poezji kpiarskiej i łobuzerskiej.

Z legendarnego tomiku "Wiersze", który ukazał się w fioletowej serii "bruLionu" w roku 1993, autor zachował wszystkie utwory. Podobnie z następnymi zbiorkami: "Kameraden" (1994) i "Jesień na Marsie" (1997), wydanymi w małych nakładach. Mamy więc wczesnego Jaworskiego w całości. I nasuwa się na myśl słowo "prowokacja". Te wiersze są drażniące i prowokujące. Albo raczej były takie w 1988 roku (dzisiaj ten styl upowszechnił się do tego stopnia, że zaczyna, np. w wierszach Macierzyńskiego czy Kapeli, zwyczajnie nudzić). Wtedy wywoływały ferment.

...
8029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]