Reklama

Ładowanie...

Pospieszny do Brukseli. Gruzja i Mołdawia ubiegają się o przyjęcie do UE

w cyklu STRONA ŚWIATA
11.03.2022
Czyta się kilka minut
Gruzja nie przyłączyła się do sankcji przeciwko Rosji, co wywołało protesty w całym kraju. Przestraszone władze poprosiły o przyjęcie do Unii Europejskiej.
Manifestacja poparcia dla Ukrainy w Tbilisi, 7 marca 2022 r. Fot. VANO SHLAMOV/AFP/East News
P

Pragnę oświadczyć jasno i jednoznacznie, że mając na względzie dobro państwa i obywateli, postanowiłem, że Gruzja nie przyłączy się do gospodarczych ani finansowych sankcji przeciwko Rosji, gdyż przyniosłoby to nam jedynie szkodę” – ogłosił gruziński premier Irakli Garibaszwili nazajutrz po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. „Jako premier rządu i osoba odpowiedzialna za dobro państwa i obywateli będę kierował się wyłącznie tym, co nakazuje interes Gruzji”.

Protesty na placach Wolności

Nie tego spodziewali się Gruzini. Na wieść, że Rosja najechała zbrojnie Ukrainę, w śródmieściu Tbilisi, a także w Kutaisi, Batumi i Gori zebrały się tysiące ludzi, by zaprotestować przeciwko wojnie i okazać poparcie dla Ukraińców. Nazajutrz na stołecznych alejach Rustawelego i placach Republiki i Wolności ludzi zebrało się już dwa razy więcej.

Oburzeni wymyślali przywódcom Rosji,...

12986

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]