Reklama

Ładowanie...

Pospieszny do Brukseli. Gruzja i Mołdawia ubiegają się o przyjęcie do UE

w cyklu STRONA ŚWIATA
11.03.2022
Czyta się kilka minut
Gruzja nie przyłączyła się do sankcji przeciwko Rosji, co wywołało protesty w całym kraju. Przestraszone władze poprosiły o przyjęcie do Unii Europejskiej.
Manifestacja poparcia dla Ukrainy w Tbilisi, 7 marca 2022 r. Fot. VANO SHLAMOV/AFP/East News
P

Pragnę oświadczyć jasno i jednoznacznie, że mając na względzie dobro państwa i obywateli, postanowiłem, że Gruzja nie przyłączy się do gospodarczych ani finansowych sankcji przeciwko Rosji, gdyż przyniosłoby to nam jedynie szkodę” – ogłosił gruziński premier Irakli Garibaszwili nazajutrz po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. „Jako premier rządu i osoba odpowiedzialna za dobro państwa i obywateli będę kierował się wyłącznie tym, co nakazuje interes Gruzji”.

Protesty na placach Wolności

Nie tego spodziewali się Gruzini. Na wieść, że Rosja najechała zbrojnie Ukrainę, w śródmieściu Tbilisi, a także w Kutaisi, Batumi i Gori zebrały się tysiące ludzi, by zaprotestować przeciwko wojnie i okazać poparcie dla Ukraińców. Nazajutrz na stołecznych alejach Rustawelego i placach Republiki i Wolności ludzi zebrało się już dwa razy więcej.

Oburzeni wymyślali przywódcom Rosji,...

12986

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]