Reklama

Ładowanie...

Gruzja: Coraz dalej od Zachodu

w cyklu STRONA ŚWIATA
05.10.2021
Czyta się kilka minut
Saakaszwili rozpoczął w więzieniu w Rustawi protestacyjną głodówkę. Grupa jego zwolenników domaga się uwolnienia byłego prezydenta.
Protesty w obronie byłego prezydenta Gruzji w Tbilisi, 4 października 2021 r. Fot. VANO SHLAMOV/AFP/East News
W

Wygrana w sobotnich wyborach samorządowych była najmniej przekonywująca ze wszystkich dotychczasowych zwycięstw „marzycieli”, ale kto wie, czy nie najważniejsza. Stawką elekcji były bowiem nie tylko posady radnych i burmistrzów, ale przedterminowe wybory krajowe, w których porażka – bardzo możliwa – oznaczałaby pożegnanie z władzą w Tbilisi.

Paragraf 43

Wybory parlamentarne, sprzed roku, zakończyły się polityczną awanturą i opadnięciem Gruzji w jeszcze głębszy polityczny kryzys. „Marzyciele” wygrali je, zdobywając prawie połowę głosów, ale gruzińska opozycja oskarżyła ich o wyborcze oszustwa, odmówiła uznania wyniku elekcji i uczestniczenia w pracach nowego parlamentu. Bojkot zaowocował szybko – jak to w Gruzji – ulicznymi demonstracjami, a te przeradzały się w coraz częstsze starcia z policją.

„Marzyciele” ani myśleli ustępować czy choćby szukać z opozycją...

14188

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]