Reklama

Gruzja: Coraz dalej od Zachodu

Gruzja: Coraz dalej od Zachodu

w cyklu STRONA ŚWIATA
05.10.2021
Czyta się kilka minut
Saakaszwili rozpoczął w więzieniu w Rustawi protestacyjną głodówkę. Grupa jego zwolenników domaga się uwolnienia byłego prezydenta.
Protesty w obronie byłego prezydenta Gruzji w Tbilisi, 4 października 2021 r. Fot. VANO SHLAMOV/AFP/East News
W

Wygrana w sobotnich wyborach samorządowych była najmniej przekonywująca ze wszystkich dotychczasowych zwycięstw „marzycieli”, ale kto wie, czy nie najważniejsza. Stawką elekcji były bowiem nie tylko posady radnych i burmistrzów, ale przedterminowe wybory krajowe, w których porażka – bardzo możliwa – oznaczałaby pożegnanie z władzą w Tbilisi.

Paragraf 43

Wybory parlamentarne, sprzed roku, zakończyły się polityczną awanturą i opadnięciem Gruzji w jeszcze głębszy polityczny kryzys. „Marzyciele” wygrali je, zdobywając prawie połowę głosów, ale gruzińska opozycja oskarżyła ich o wyborcze oszustwa, odmówiła uznania wyniku elekcji i uczestniczenia w pracach nowego parlamentu. Bojkot zaowocował szybko – jak to w Gruzji – ulicznymi demonstracjami, a te przeradzały się w coraz częstsze starcia z policją.

„Marzyciele” ani myśleli ustępować czy choćby szukać z opozycją...

14188

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

... miał rację. Gruzja, Ukraina a potem Polska.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]