Reklama

Pomniki niezgody

Pomniki niezgody

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Czy wejście jakiegoś kraju do Unii Europejskiej mogą zablokować wydarzenia sprzed paru tysięcy lat? Owszem, ale pod warunkiem, że określają one tożsamość sąsiednich narodów. Tak jest w przypadku Macedonii.
G

Gdy na początku maja macedońska gazeta "Dnevnik" poinformowała, że władze miejskie Skopje (stolicy kraju) zamówiły we Włoszech olbrzymi pomnik Aleksandra Macedońskiego, nic nie zapowiadało międzynarodowej awantury. Pomnik wodza starożytnych Macedończyków, siedzącego na ulubionym rumaku Bucefale, stanie na głównym placu. Będzie imponujący: 22 metry, tyle co ośmiopiętrowy budynek. Poinformowano też, że autorka projektu pracuje już nad kolejną statuą: Filipa II, ojca Aleksandra.

Budowa obu pomników to część prowadzonej przez władze Macedonii "akcji afirmacyjnej" wobec Macedonii starożytnej, którą przedstawia się jako część narodowego dziedzictwa. W 2007 r. port lotniczy w Skopje nazwano imieniem Aleksandra Macedońskiego, a w hali lotniska umieszczono wielką kamienną głowę patrona. A na początku tego roku rząd zapowiedział ochrzczenie imieniem Aleksandra...

9634

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]