Reklama

Pomniki niezgody

Pomniki niezgody

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Czy wejście jakiegoś kraju do Unii Europejskiej mogą zablokować wydarzenia sprzed paru tysięcy lat? Owszem, ale pod warunkiem, że określają one tożsamość sąsiednich narodów. Tak jest w przypadku Macedonii.
G

Gdy na początku maja macedońska gazeta "Dnevnik" poinformowała, że władze miejskie Skopje (stolicy kraju) zamówiły we Włoszech olbrzymi pomnik Aleksandra Macedońskiego, nic nie zapowiadało międzynarodowej awantury. Pomnik wodza starożytnych Macedończyków, siedzącego na ulubionym rumaku Bucefale, stanie na głównym placu. Będzie imponujący: 22 metry, tyle co ośmiopiętrowy budynek. Poinformowano też, że autorka projektu pracuje już nad kolejną statuą: Filipa II, ojca Aleksandra.

Budowa obu pomników to część prowadzonej przez władze Macedonii "akcji afirmacyjnej" wobec Macedonii starożytnej, którą przedstawia się jako część narodowego dziedzictwa. W 2007 r. port lotniczy w Skopje nazwano imieniem Aleksandra Macedońskiego, a w hali lotniska umieszczono wielką kamienną głowę patrona. A na początku tego roku rząd zapowiedział ochrzczenie imieniem Aleksandra...

9634

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]