Reklama

Ładowanie...

Lekcja kościelnej pokory

13.06.2022
Czyta się kilka minut
Po ponad pół wieku rozłamu Patriarchat Konstantynopola przyjął do wspólnoty eucharystycznej Cerkiew z Macedonii, a Patriarchat Serbski uznał jej niezależność.
Patriarcha serbski Porfiriusz (z otwartymi ramionami) wita się z macedońskim arcybiskupem Stefanem. Belgrad, 18 maja 2022 r. MPC / MATERIAŁY PRASOWE
T

To, co się wydarzyło, ­prawosławny patriarcha serbski Porfiriusz nazwał cudem, choć to głównie dzięki niemu ten cud był możliwy. W prawosławne święto świętych Cyryla i Metodego, Apostołów Słowian, 24 maja w soborze katedralnym św. Klemensa Ochrydzkiego w Skopje zwierzchnicy prawosławnych Kościołów Serbii i Macedonii – patriarcha Porfiriusz i arcybiskup Ochrydy i Macedonii Stefan – przewodniczyli wspólnej liturgii. Podczas niej patriarcha ogłosił, że Święty Sobór Biskupów Serbskiej Prawosławnej Cerkwi uznał, po 55 latach rozłamu, autokefalię Macedońskiej Cerkwi. Oficjalny dokument przekazano 5 czerwca w Belgradzie.

Autokefalia to status pełnej niezależności lokalnego Kościoła prawosławnego od ośrodków poza granicami danego kraju, a jednocześnie pozostawanie w łączności wiary i sakramentów z całą Cerkwią. Status ten gwarantuje m.in. możliwość wybierania zwierzchnika własnego...

8862

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]