Reklama

Polski rak na globalnym rynku

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Ministerstwo zmienia system rozliczeń za leki na raka. Czy będzie to zmiana na lepsze?
P

Przedsmak tego, co może się dziać od lipca, kiedy zaczną obowiązywać zmiany cen i rozliczeń, mamy dziś, gdy austriacki producent leków na raka zaczął mieć problemy produkcyjne. Sześć cytostatyków firmy Ebewe – najtańszych, stąd najczęściej kupowanych w Polsce – przez jakiś czas nie było dostępnych. Na rynku były preparaty innych producentów, można też było leków austriackiej firmy poszukać w hurtowniach za granicą i stamtąd je sprowadzić, ale 15 placówek onkologicznych w Polsce wolało odesłać pacjentów, niż kupić cytostatyki za wyższą cenę.

Skąd takie decyzje? Obecnie NFZ refunduje ceny za leki onkologiczne do pułapu określonego w umowie ze szpitalem. Jeśli onkolog zamówiłby droższe, ich koszt obciążałby budżet placówki. Gdy lecznice oszczędzają, a ordynatorzy są rozliczani z wyniku finansowego, nie wszyscy są skłonni ryzykować. Nie wszyscy, choć niektórzy tak. Bo brakujące...

4419

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]