Reklama

Polski rak na globalnym rynku

Polski rak na globalnym rynku

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Ministerstwo zmienia system rozliczeń za leki na raka. Czy będzie to zmiana na lepsze?
P

Przedsmak tego, co może się dziać od lipca, kiedy zaczną obowiązywać zmiany cen i rozliczeń, mamy dziś, gdy austriacki producent leków na raka zaczął mieć problemy produkcyjne. Sześć cytostatyków firmy Ebewe – najtańszych, stąd najczęściej kupowanych w Polsce – przez jakiś czas nie było dostępnych. Na rynku były preparaty innych producentów, można też było leków austriackiej firmy poszukać w hurtowniach za granicą i stamtąd je sprowadzić, ale 15 placówek onkologicznych w Polsce wolało odesłać pacjentów, niż kupić cytostatyki za wyższą cenę.

Skąd takie decyzje? Obecnie NFZ refunduje ceny za leki onkologiczne do pułapu określonego w umowie ze szpitalem. Jeśli onkolog zamówiłby droższe, ich koszt obciążałby budżet placówki. Gdy lecznice oszczędzają, a ordynatorzy są rozliczani z wyniku finansowego, nie wszyscy są skłonni ryzykować. Nie wszyscy, choć niektórzy tak. Bo brakujące...

4419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]