Reklama

Polityka i profilaktyka

08.06.2010
Czyta się kilka minut
Czy ukraińskie władze chcą, by jak za czasów radzieckich, uczelnie były kontrolowane przez "kuratorów" wytypowanych przez służby specjalne? W ostatnich dniach cień bezpieki padł na jedyny na Ukrainie katolicki uniwersytet.
N

Nagłośnienie każdego przypadku łamania demokracji i praw człowieka jest dla nas jedyną szansą obrony - apeluje prof. Myrosław Marynowycz, prorektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu, jedynej katolickiej uczelni w tym kraju. UKU ma ostatnio poważne problemy z władzą.

Niezależne media obiegła informacja o wizycie, jaką złożył rektorowi UKU, ks. Borysowi Gudziakowi, pracownik ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU). Wizyta odbyła się w maju, niedługo przed planowanym przyjazdem Wiktora Janukowycza do Lwowa, i miała dwa cele. Po pierwsze, funkcjonariusz poprosił rektora, by przestrzegł studentów przed angażowaniem się w politykę. Ks. Gudziak tak o tym napisał w rozesłanym do mediów liście: "Funkcjonariusz poinformował mnie, że pewne partie polityczne planują demonstracje przeciwko decyzjom nowego ukraińskiego rządu. Studenci mogą brać w nich udział, ale...

8824

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]