Reklama

Polak potrafi

Polak potrafi

13.11.2017
Czyta się kilka minut
„Najlepszy” Łukasza Palkowskiego to następna po „Bogach” tego reżysera polska success story.
Kadr z filmu „Najlepszy” ROBERT PAŁKA / MÓWI SERWIS
P

Podczas gdy jedni wstają z kolan, drudzy rytualnie biją się w piersi, a rodzimy widz szuka potwierdzenia swojej tożsamości w populistyczno-kloacznym kinie Patryka Vegi albo, dla odmiany, w wyrafinowanym brutalizmie Wojciecha Smarzowskiego – pojawia się film, który uderza w masową wyobraźnię z zupełnie inną siłą. Nie chodzi o sponiewieranie widza, ale o przeprowadzenie go przez pole minowe na jasną stronę mocy.

Przy okazji fabularyzowanej biografii Zbigniewa Religi mówiło się, że to „polski film amerykański”, i takie określenie jest tym razem jeszcze bardziej na miejscu. Kino popularne, które przekonująco umiałoby pokazać, że po każdym, nawet najbardziej „ostatecznym” upadku można się podnieść, zbudować siebie od nowa czy nawet sięgnąć gwiazd, nie było dotychczas naszą specjalnością. Palkowski, począwszy od debiutanckiego „Rezerwatu” (2007), stara się walczyć z naszym...

4946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]