Reklama

Polak potrafi

Polak potrafi

13.11.2017
Czyta się kilka minut
„Najlepszy” Łukasza Palkowskiego to następna po „Bogach” tego reżysera polska success story.
Kadr z filmu „Najlepszy” ROBERT PAŁKA / MÓWI SERWIS
P

Podczas gdy jedni wstają z kolan, drudzy rytualnie biją się w piersi, a rodzimy widz szuka potwierdzenia swojej tożsamości w populistyczno-kloacznym kinie Patryka Vegi albo, dla odmiany, w wyrafinowanym brutalizmie Wojciecha Smarzowskiego – pojawia się film, który uderza w masową wyobraźnię z zupełnie inną siłą. Nie chodzi o sponiewieranie widza, ale o przeprowadzenie go przez pole minowe na jasną stronę mocy.

Przy okazji fabularyzowanej biografii Zbigniewa Religi mówiło się, że to „polski film amerykański”, i takie określenie jest tym razem jeszcze bardziej na miejscu. Kino popularne, które przekonująco umiałoby pokazać, że po każdym, nawet najbardziej „ostatecznym” upadku można się podnieść, zbudować siebie od nowa czy nawet sięgnąć gwiazd, nie było dotychczas naszą specjalnością. Palkowski, począwszy od debiutanckiego „Rezerwatu” (2007), stara się walczyć z naszym...

4946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]