Reklama

Pokorne oko

Pokorne oko

09.08.2015
Czyta się kilka minut
Wojciech Nowicki uczy, jak patrzeć na zdjęcia. Wkrótce jego nauki mogą jednak być bezużyteczne, bo nie będziemy mieli na co patrzeć.
Jerzy Lewczyński, „Nieznany”, z cyklu „Głowy wawelskie”, 1959. Ze zbiorów Muzeum w Gliwicach
Z

Zatrważające wieści dobiegają ze stolicy Francji. Najświetniejsze paryskie muzea planują wspólnie zakazać używania przez zwiedzających kijków do robienia selfie. Złośliwi nazywają je „mieczami narcyza”. Według szacownego amerykańskiego magazynu „Time” selfie stick to jeden z 25 najlepszych wynalazków 2014 roku (o losie!).

Muzea, z natury skostniałe, na ten ostatni powiew nowoczesności wydają się być jednak odporne. Pomysł zakazu pojawił się też po drugiej stronie kanału La Manche i za oceanem. Rozpatrują go władze londyńskiej Tate Gallery, waszyngtońskiego Smithsonian i nowojorskiej MoMA.

Myliłby się jednak ten, kto w zakazach tych widziałby odwrót gatunku ludzkiego znad przepaści, zarządzony przez szacowne instytucje strzegące dziedzictwa światowej kultury. Chodzi raczej o czysty pragmatyzm. Tłumy są wystarczającym zagrożeniem dla zgromadzonych w...

10284

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]