Reklama

Pokłosie ",Listy Wildsteina"

Pokłosie ",Listy Wildsteina"

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Instytut Pamięci Narodowej zastosował się do pokontrolnych zaleceń Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Instytutowi zarzucono - na przykładzie listy Wildsteina - że nie chroni dostatecznie zbiorów, więc obecnie katalogi zawartości archiwów IPN są niedostępne, w tym również dla badaczy, którzy nie są pracownikami Instytutu. Owszem, historyk spoza IPN może nadal występować o udostępnienie akt mu potrzebnych, ale nie może mieć pewności, czy otrzymał wszystko, co otrzymać powinien. Decydować w tym zakresie będą pracownicy IPN.
W

Wiemy wszyscy, że walka z ,,dziką" lustracją, szczególnie z tą toczoną w mediach, jest konieczna. Wiemy, że wybiórcze korzystanie z archiwum IPN przez osoby niekompetentne czy wręcz owładnięte przez idée fixe może wywołać nieobliczalne szkody i krzywdy ludzkie. Zastosowana jednak obecnie blokada dostępu jest więcej niż nieporozumieniem: jest utrąceniem jedynej skutecznej metody walki z ,,dziką" lustracją. Oszczerstwa, pomówienia, plotki i przecieki niestety są i będą. Przeciwstawić im można, poza drogą sądową, właśnie rzetelne i wyczerpujące opracowania naukowe oparte o wiarygodne źródła. Nie sensacji, lecz właśnie takim badaniom mają przede wszystkim służyć archiwa IPN i tak chyba należy rozumieć dostępność do ,,teczek": nie wszystko wszystkim, lecz pokrzywdzonym i tym, którzy sine ira et studio potrafią przybliżyć nam historię.

Nieodpowiedzialne...

1429

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]