Reklama

Pokłosie ",Listy Wildsteina"

Pokłosie ",Listy Wildsteina"

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Instytut Pamięci Narodowej zastosował się do pokontrolnych zaleceń Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Instytutowi zarzucono - na przykładzie listy Wildsteina - że nie chroni dostatecznie zbiorów, więc obecnie katalogi zawartości archiwów IPN są niedostępne, w tym również dla badaczy, którzy nie są pracownikami Instytutu. Owszem, historyk spoza IPN może nadal występować o udostępnienie akt mu potrzebnych, ale nie może mieć pewności, czy otrzymał wszystko, co otrzymać powinien. Decydować w tym zakresie będą pracownicy IPN.
W

Wiemy wszyscy, że walka z ,,dziką" lustracją, szczególnie z tą toczoną w mediach, jest konieczna. Wiemy, że wybiórcze korzystanie z archiwum IPN przez osoby niekompetentne czy wręcz owładnięte przez idée fixe może wywołać nieobliczalne szkody i krzywdy ludzkie. Zastosowana jednak obecnie blokada dostępu jest więcej niż nieporozumieniem: jest utrąceniem jedynej skutecznej metody walki z ,,dziką" lustracją. Oszczerstwa, pomówienia, plotki i przecieki niestety są i będą. Przeciwstawić im można, poza drogą sądową, właśnie rzetelne i wyczerpujące opracowania naukowe oparte o wiarygodne źródła. Nie sensacji, lecz właśnie takim badaniom mają przede wszystkim służyć archiwa IPN i tak chyba należy rozumieć dostępność do ,,teczek": nie wszystko wszystkim, lecz pokrzywdzonym i tym, którzy sine ira et studio potrafią przybliżyć nam historię.

Nieodpowiedzialne...

1429

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]