Reklama

Pojedynek na pustyni

Pojedynek na pustyni

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Pustynia to post ducha. Tam każdy zostaje sam na sam ze sobą. I z Przeciwnikiem.
Fot. Paul Souders / CORBIS
D

Duch wypędził Jezusa na pustynię. I czterdzieści dni był poddawany próbie przez Przeciwnika. Przebywał wśród dzikich bestii, a aniołowie mu usługiwali (Mk 1, 12-13).
Pustynia i post. Przed wszelkim działaniem. Przed uzdrawianiem, przed głoszeniem Bożego Królestwa, przed powołaniem uczniów. Zaraz po chrzcie w Jordanie Duch wypędza Jezusa na pustynię. Czterdzieści dni próby. Nasz Wielki Post to wejście w Jego doświadczenie.
Miejscem postu jest pustynia. To o tyle ważne, że post pojmujemy najczęściej jako ograniczenie pokarmu, ascezę ciała. Ta zaś jest jednak czymś drugorzędnym. Jak ostrzegał jeden z wielkich świętych pustyni, Hezychiusz z Synaju: „Nie zajmuj się tylko ćwiczeniem ciała, lecz narzuć mu ascezę na tyle, na ile możesz, a cały swój umysł skieruj na rzeczy wewnętrzne”. Dlatego Duch prowadzi na pustynię. Przebywanie na niej jest bowiem postem umysłu, ducha...

8135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]