Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Pojedynek na pustyni

Pojedynek na pustyni

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Pustynia to post ducha. Tam każdy zostaje sam na sam ze sobą. I z Przeciwnikiem.
Fot. Paul Souders / CORBIS
D

Duch wypędził Jezusa na pustynię. I czterdzieści dni był poddawany próbie przez Przeciwnika. Przebywał wśród dzikich bestii, a aniołowie mu usługiwali (Mk 1, 12-13).
Pustynia i post. Przed wszelkim działaniem. Przed uzdrawianiem, przed głoszeniem Bożego Królestwa, przed powołaniem uczniów. Zaraz po chrzcie w Jordanie Duch wypędza Jezusa na pustynię. Czterdzieści dni próby. Nasz Wielki Post to wejście w Jego doświadczenie.
Miejscem postu jest pustynia. To o tyle ważne, że post pojmujemy najczęściej jako ograniczenie pokarmu, ascezę ciała. Ta zaś jest jednak czymś drugorzędnym. Jak ostrzegał jeden z wielkich świętych pustyni, Hezychiusz z Synaju: „Nie zajmuj się tylko ćwiczeniem ciała, lecz narzuć mu ascezę na tyle, na ile możesz, a cały swój umysł skieruj na rzeczy wewnętrzne”. Dlatego Duch prowadzi na pustynię. Przebywanie na niej jest bowiem postem umysłu, ducha...

8135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]