Reklama

Maskowanie ekstremy

Maskowanie ekstremy

26.02.2018
Czyta się kilka minut
Europa pogodziła się z tym, że Austrią współrządzi partia skrajnej prawicy, której korzenie sięgają nazizmu, a która dziś ma silne więzi z Rosją.
Nowy kanclerz Austrii i lider Partii Ludowej Sebastian Kurz (z prawej) oraz przewodniczący FPÖ Heinz-Christian Strache wraz ze swoimi partnerkami, w drodze na ceremonię zaprzysiężenia nowego rządu, Wiedeń, 18 grudnia 2017 r. ANADOLU AGENCY / GETTY IMAGES
W

Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) to na naszym kontynencie fenomen. Jeśli bowiem spojrzeć na inne ugrupowania skrajnie prawicowe, okaże się, że są zjawiskiem stosunkowo nowym. Powstały na fali nastrojów antyunijnych albo antyimigranckich, a ich wynik wyborczy zależy – w większym stopniu niż w przypadku partii tradycyjnych – od osobistej popularności lidera. Zwykle też, mimo krzykliwych haseł i prostych recept, nie rządzą, lecz jedynie straszą w opozycji.

Tymczasem FPÖ założono dawno – w 1956 r., na kilka lat przed boomem gospodarczym w Europie Zachodniej, który napędził pierwszą falę migracji zarobkowej z Turcji i Bliskiego Wschodu. Poprzedniczka Unii – Europejska Wspólnota Węgla i Stali – dopiero raczkowała.

Ponadto FPÖ jest zorganizowana wokół programu, a nie wyrazistego lidera. No i już trzykrotnie smakowała władzy. Współrządziła zarówno z socjalistami, jak też z...

14964

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]