Reklama

Pogarda i zgorszenie

Pogarda i zgorszenie

11.08.2009
Czyta się kilka minut
Poszanowanie cudzych przekonań i uczuć religijnych jest fundamentem społecznej kultury. Jej brak to publikacja karykatur Mahometa albo budowanie kościoła tam, gdzie spoczywają zmarli Żydzi.
K

Kiedy się wyśmiewa czyjąś wiarę, jest mi przykro, czuję się zażenowany, czasem oburzony. Z przykrością, w niedzielę drugiego tygodnia, czytam w nieszporach Psalm 115 ze zjadliwymi strofami pod adresem pogan: "Ich bożki to srebro i złoto, robota rąk ludzkich.  Mają usta, ale nie mówią; oczy mają, ale nie widzą. Mają uszy, ale nie słyszą; nozdrza mają, ale nie czują zapachu. Mają ręce, lecz nie dotykają; nogi mają, ale nie chodzą; gardłem swoim nie wydają głosu. Do nich są podobni ci, którzy je robią, i każdy, który im ufa". Te słowa przecież obrażają i krzywdzą. Wyznawcy tamtych bóstw nie byli bowiem idiotami, przypisującymi boską moc "robocie rąk ludzkich". Przedmioty kultu traktowali jako znaki obecności Niewidzialnej Mocy. Dodam, że przy odrobinie złej woli, można te złośliwości zwrócić przeciw nam i naszym praktykom religijnym.

Z zażenowaniem czytam...

4848

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]