Reklama

Ładowanie...

Poetka z Zaświecia

02.03.2003
Czyta się kilka minut
M

Maryla Wolska: POEZJE WYBRANE - Maryla Wolska (1873-1930) jest czwartą poetką przypomnianą w Bibliotece Poezji Młodej Polski, po Kazimierze Zawistowskiej (1870-1902), Marii Komornickiej (1876-1949) i Bronisławie Ostrowskiej (1881-1928). Zestawienie tych czterech indywidualności pokazuje, jak różnorodny był wkład kobiet w literaturę tamtej epoki. A przecież liczba młodopolskich autorek była znacznie pokaźniejsza. Debiutowały wówczas zarówno Kazimiera Iłłakowiczówna, jak i Zofia Nałkowska, zaś wśród nazwisk mniej dziś pamiętanych znaleźć można postacie tak interesujące, jak Zofia Trzeszczkowska (1847-1911), publikująca pod męskim pseudonimem „Adam M-ski” i w odległym majątku na
Białorusi tłumacząca Baudelaire'a, czy Maria Czerkawska (1881-1973), w której poezji spotykają się trzy epoki. Ostatnie utwory Czerkawskiej z „Jałowcowych żniw”, tomu wydanego na rok przed śmiercią autorki...

8576

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]