Reklama

Danda

Danda

10.01.2007
Czyta się kilka minut
Okupacyjne Andrzejki. W czasie zwyczajowych wróżb młody Jan Józef Szczepański wypisuje na kartce swoje trzy najbardziej oczekiwane życzenia. Potem, nie pokazując innym, pali papier nad popielniczką i połyka popiół. Na zniszczonej kartce były trzy słowa: "Kobieta, Książka, Podróże. Kobietą miała być, jeszcze mu wówczas nieznana, Danuta Wolska.
Danuta Wolska, początek lat 40. /fot. J. Turowicz
W

W tekście "Łaskawy los" ("TP" nr 2/2000) Szczepański przyznaje, że choć życzenia były tylko trzy, już wówczas nie wierzył w ich realizację. Los okazał się być jednak wielkoduszny do tego stopnia, że ostatecznie pisarz przyznaje: "Kiedy dziś wspominam to wszystko, nie mogę wyjść ze zdumienia. Naprawdę aż tak bogate, aż tak barwne było moje życie? I czymże zasłużyłem? Czyż byłby to tylko darmowy dar losu?".

Nadziei na spełnienie życzeń nie dawała przede wszystkim okupacyjna rzeczywistość i poczucie, że ma się niewielki wpływ na jej kształt. Szczepański (1919-2003) ciężko pracuje fizycznie, zdarza się, że przymiera głodem. Ma za sobą udział w kampanii wrześniowej, działa w konspiracji, nielegalnie studiuje. Obawiając się aresztowania, zostaje konwojentem kolejowym, przez co jego miejscem zamieszkania stają się wagony kolejowe. Ciągłe podróże i nocowanie na...

14629

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]