Reklama

Ładowanie...

Podziemna Odessa

29.08.2022
Czyta się kilka minut
Kiedyś służyły przemytnikom i partyzantom, dziś znów upomina się o nie historia. Bo odeskie katakumby to nieustanny splot historii naturalnej i dziejów tego miasta.
Mieszkańcy Odessy w katakumbach, służących dziś za schron przeciwlotniczy. 29 czerwca 2022 r. NURPHOTO / GETTY IMAGES
K

Kanał „Odiesskij Frajer” odgrywa dziś ważną rolę w życiu mieszkańców Odessy. Na tym lokalnym medium – funkcjonującym w komunikatorze Telegram, z którego korzysta dziś chyba każdy Ukrainiec – najszybciej publikowane są lokalne aktualności dotyczące wojny.

Tamtego 7 maja „Odiesskij Frajer” napisał, jakoby Pentagon doradzał prezydentowi Zełenskiemu i ukraińskiemu sztabowi generalnemu, by wykorzystali doświadczenia broniącego się wtedy jeszcze mariupolskiego Azowstalu do ewentualnej obrony Odessy.

Kilka dni później na tym samym kanale mogliśmy przeczytać, że Maksim Marczenko, szef odeskiej obwodowej administracji wojskowej, nakazał opracować „plany katakumb, które będzie można wykorzystać w celach militarnych”. Jeszcze tego dnia związany z biurem Zełenskiego kanał „Legitimnyj” podał, że rozpoczęto „rozkonserwowywanie” wejść do odeskich katakumb na terenie miejskich...

17025

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]