Reklama

Podróże w cudzych twarzach

Podróże w cudzych twarzach

28.05.2012
Czyta się kilka minut
U Tabucchiego przemijanie ma twarze kobiet. Nie dziwi więc, że utwory Wisławy Szymborskiej często stanowią zawiązanie fabuły lub melancholijną puentę jego książek.
Fot. Sintesi / Sipa Press / East News
O

Oniryczny gawędziarz, Toskańczyk z urodzenia, Portugalczyk z wyboru – Antonio Tabucchi zmarł 25 marca tego roku. Po polsku ukazała się właśnie jedna z jego ostatnich książek „Podróże i inne podróże”.

W pamiętnej scenie z filmu „... twierdzi Pereira” Roberta Faenzy, na podstawie powieści Tabucchiego, obsesyjnie myślący o śmierci redaktor rubryki kulturalnej w dzienniku „Lisboa” ociera pot z twarzy, słuchając młodego stażysty. Ten ma pisać nekrologi pisarzy i poetów, którzy jeszcze nie pomarli. Zamiast rytualnych wypominek, Monteiro Rossi przynosi manifesty polityczne wypływające z racji serca, a nie z racji umysłu – działa jak zakochany. Pereira (jedna z ostatnich ról Marcella Mastroianniego) próbuje zachować obojętność, ale czuje, że żółtodziób ma rzadki dar.

Tabucchi nieustannie balansował między racjami serca i umysłu. Śnił o powieści absolutnej, mieszczącej cały...

14990

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]