Reklama

Podpis za jeden uśmiech

Podpis za jeden uśmiech

z Melilli
26.08.2019
Czyta się kilka minut
Maroko ich nie chce, a Hiszpania umywa ręce: dzieci imigrantów, którzy dostali się nielegalnie do Melilli, hiszpańskiej eksklawy w Afryce Północnej, nie mają szans na edukację.
„Edukacja to najpotężniejsza broń do zmieniania świata”: protest w Melilli, lato 2019 r. AGNIESZKA ZIELIŃSKA
M

Manifestacja jest inna niż te, do których przywykliśmy. Nie ma tu okrzyków, ochrony policji czy nadmiernych tłumów. Raptem kilkanaście osób stoi na placu Menéndez Pelayo w Melilli – skrawku Hiszpanii w Afryce Północnej otoczonym przez ziemie należące do Maroka.

Wielu z nich to dzieci w wieku przedszkolnym. Trzymają plakaty, których rozmiary nierzadko je przewyższają. Biegają po placu, zaczepiają przechodniów. Odważnie podbiegają do każdego, kto przechadza się w pobliżu i proszą: „Firma, por favor” (podpisz, proszę).

Na plakatach wypisane mają – zapewne rękami matek – hasła: „Edukacja jest najpotężniejszą bronią do zmiany świata”, „Podpisz dla dzieci”, „Edukacja jest rozwiązaniem”. Budzą one zdumienie na twarzach przechodniów, zwłaszcza turystów. Jak to? Trwa przecież sezon urlopowy, dzieci powinny być na wakacjach, a nie domagać się, aby wysłano je do szkoły...

6864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]