Reklama

Nie macie tu czego szukać

z Hiszpanii
31.05.2021
Czyta się kilka minut
Pobyt w hiszpańskim szpitalu prezydenta nieuznawanej Sahary Zachodniej – tylko tyle i aż tyle ma się kryć za kryzysem między Hiszpanią a Marokiem.
20-letnia Luna Reyes, wolontariuszka Czerwonego Krzyża i 27-letni imigrant z Senegalu imieniem Abdou na plaży Tarajal. Ceuta, 18 maja 2021 r. MARCOS MORENO / AFP / EAST NEWS
S

Sabah Hamed Mohamed zostanie zaraz sama, z kilogramem ubrań i złamanym sercem. Spodnie, koszulki, bielizna: wszystko poukładała na kanapie. Równo, według rozmiarów. Na filmie nakręconym przez dziennikarkę hiszpańskiej „La Vanguardii”, Maykę Navarro, Sabah tłumaczy, że takie darowizny mieszkańców Ceuty – hiszpańskiej enklawy na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego – starczają może na jeden dzień. Bo pod jej dom przychodzi nawet 400 osób na dobę. Na wszystkich czeka świeży zestaw ubrań, jedzenie i prysznic.

Sabah, 59-letnia przedsiębiorczyni, imigrantom pomaga od dawna, ale chyba jeszcze nigdy na taką skalę jak przez ostatnie dni. Pewnie pomagałaby dalej, gdyby nie telefon od lokalnych władz: „Już wystarczy, inaczej nie będą chcieli wrócić”.

„Tutaj nic nie ma, nie macie tu czego szukać” – powtarza to, co usłyszała przed chwilą, zebranym na patio młodym chłopakom....

10670

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]