Reklama

Pociski znad Damaszku

Pociski znad Damaszku

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Dokładnie rok temu Barack Obama powiedział, że użycie broni chemicznej w Syrii będzie „czerwoną linią”. Właśnie ją przekroczono. Nie po raz pierwszy zresztą – choć pierwszy raz na taką skalę.
Ciała dzieci-ofiar domniemanego ataku chemicznego na Ghoutę (przedmieścia Damaszku). 21 sierpnia 2013 r. Fot. Erbin News / NURPHOTO / CORBIS
N

Nie spałem całą noc. Na Ghoutę cały czas coś spadało i wybuchało. Huk był okropny. Rano w Al-Arabiji mówili o 1200 męczennikach. Zagazowanych...”.
To słowa Nabila, mieszkańca przedmieść Damaszku, oddalonych o kilka kilometrów od pozostających w rękach rebeliantów terenów, które w środę 21 sierpnia ostrzelano śmiercionośnymi gazami. Nie mógł pojechać na ratunek ofiarom, bo od Ghouty oddzielają go liczne check-pointy – najpierw reżimu, potem rebeliantów. Pierwsi wzięliby go za buntownika, drudzy – za rządowego szpiega.
Ratowali więc tylko ci, którzy byli na miejscu: garstka lekarzy i niewykwalifikowanych ochotników. Szybko zaczęły kończyć się leki (atropina i hydrokortyzon), bo bez przerwy donoszono im nowych pacjentów: duszących się, zwijających w konwulsjach, z pianą toczącą się im z ust i ohydną wydzieliną z nosa, o zwężonych do minimum źrenicach.
OBLĘŻENIE...

10680

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]