Reklama

Pochwała niechlujstwa

Pochwała niechlujstwa

11.08.2008
Czyta się kilka minut
CSW przypomina twórczość Themersonów: jednych z najważniejszych twórców kina awangardowego w Dwudziestoleciu.
W

W Polsce, a potem na emigracji Themersonowie zajmowali się fotografią, grafiką, malarstwem, ilustracją książkową. Stefan był ciekawym prozaikiem. Jego powieści, opowiadania oraz eseje wciąż są tłumaczone i wydawane. W 1948 r. założyli także cenione wydawnictwo Gaberbocchus Press, w którym publikowali m.in. Alfreda Jarry’ego, Bertranda Russella i Raymonda Queneau. Rozległość ich zajęć musi zdumiewać.

Kinem zainteresowali się wcześnie. Stefan pisał na jego temat już pod koniec lat 20. Wspólnie z Franciszką założyli poświęcone tematyce filmowej pismo "f.a.". Jednak przede wszystkim sami zaczęli tworzyć filmy. Próbowali wykorzystać możliwości, jakie dawał nowy gatunek sztuki, cieszący się coraz większą popularnością, ale łatwo zamykający się w konwencjonalnych formach. Nie interesowało ich reżyserowanie fabuł, lecz szukanie nowego języka filmu. Opracowali nawet...

5702

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]