Reklama

Pochodnie

Pochodnie

09.09.2008
Czyta się kilka minut
Przypadek sprawił (nie ma przypadków), że w tych dniach, kiedy wypadła 40. rocznica samospalenia Ryszarda Siwca na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, czytałem słynny esej Jeana Améry'ego "Podnieść na siebie rękę (w przekładzie Bogdana Barana). Został on opublikowany w 1976 roku. Dwa lata później Améry - były więzień obozów w Oświęcimiu, Buchenwaldzie i Bergen-Belsen - odebrał sobie życie.
E

Esej Améry'ego jest pełną pasji polemiką z rozmaitymi naukowymi interpretacjami samobójstwa, a także z jego umiejscowieniem w kulturze. Zresztą autor niechętnie posługuje się pojęciem "samobójstwa" (Selbstmord); woli mówić o "dobrowolnej śmierci" (Freitod). Nie rozważa przy tym szczególnego przypadku tej śmierci, który by nas tu interesował - jako ofiary z siebie lub jako formy protestu. Stawia jednak kluczowe i dla tego przypadku pytanie: czy zadający sobie śmierć jest rzeczywiście wolny? "Faktem jest - pisze (jak tylu innych przed nim, ale kiedy czytamy jego słowa, nie ma to znaczenia) - że dopiero w swobodnie wybranej śmierci w pełni dochodzimy do siebie. Ona i tylko ona jest la minute de vérité. Myślę, więc jestem: można zwątpić w sens tego zdania. Uczynił to ktoś tak wielki jak Wittgenstein. Umieram, więc mnie już nie będzie: tego nie można podważać, to jest opoka...

4212

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]