Reklama

Płacz Boga

Płacz Boga

10.09.2018
Czyta się kilka minut
Dzisiaj niech mówią midrasze. W tej opowieści zasadnicze miejsce zajmuje płacz Boga nad losem, który sam sobie zgotował.
U

Uczynił tak w poczuciu klęski moralnej narodu wybranego i niemal zerwania przymierza. Kara, jaka spadła na Judę, była też karą wygnania Boga z ziemskiej siedziby. Poczuł się zdradzony, oszukany. Pozostał mu tylko lament, choć wiemy, że gdyby łza Boga spadła na ziemię, świat przestałby istnieć, powrócił do stanu pierwotnego chaosu, zwanego w Torze tohu-wa-wohu.

A wszechmocny, Pan Zastępów, nawoływał w owym dniu do płaczu i skargi (Iz 22, 12). Gdy Święty Jedyny miał zburzyć Świątynię, powiedział: „Tak długo, jak jestem w niej, ludy ziemi nie będą mogły jej tknąć. Jednak gdy zamknę oczy i przysięgnę, że nie mam z nią nic wspólnego aż do czasów przyjścia Mesjasza, niech przyjdą nasi wrogowie i ją zniszczą”. Tak też przysiągł kładąc za sobą prawą rękę. Natychmiast wdarli się do świątynnej sali wrogowie i ją podpalili. Święty Jedyny rzekł: „Znowu nie mam swej...

2911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]