Reklama

Płacz Boga

Płacz Boga

12.04.2011
Czyta się kilka minut
W tym roku znów zbiegną się te dwa dni: rocznica wybuchu powstania i dzień paschalnego sederu. Słowa o niewolnictwie, Bogu, który z niego wybawia, nadziei i dziękczynienie zabrzmią w żydowskich domach tego samego dnia, w którym staniemy przed pomnikiem Bohaterów Getta.
B

Był 19 kwietnia, wieczór przed świętem Paschy. Zgodnie z liturgicznym scenariuszem haggady Żydzi pytali, czym wyróżnia się ta noc. Wzywali: "Każdy, kto jest głodny, niech wstąpi i je. Każdy, kto jest w potrzebie, niech wstąpi i obchodzi Pesach" - choć można wątpić, czy mieli czym zastawić stół. Wypowiadali słowa nadziei: "W tym roku tu, w przyszłym roku w ziemi Jisraela, w tym roku jako niewolnicy, a w przyszłym - jako ludzie wolni". Na koniec zgodnie z tradycją otworzyli drzwi, pokazując, że tej nocy naród żydowski jest pod szczególną ochroną Boga. Wznosili zapisaną w rubrykach prośbę: "wylej gniew Swój na ludy, które Cię nie uznały".

Nieopodal Jürgen Stroop przegrupowywał siły, które miały stłumić rozpoczęte tego dnia powstanie w warszawskim getcie.

***

W bunkrze przy Zamenhoffa zgromadzili się pozostali w getcie rabini oraz...

5621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]